4.jpg
Data publikacji:

Wystawa „Magiczny Lechistan” to niezwykle udane połączenie naszej narodowej – szczególnie husarskiej – mitologii, w której odnajdujemy odwołania do najlepszych mistrzów polskiego malarstwa batalistycznego i symbolistycznego. Dariusz Kaleta do sarmackiej tradycji i kawaleryjskiej fantazji dodaje także artefakty współczesnej popkultury bliskiej miłośnikom fantastyki. Z obszaru grafiki nawiązujące na przykład do dzieł: Borisa Vallejo, Christosa Achilleosa, czy Chrisa Fossa; z obszaru filmu do kultowej ekranizacji Władcy Pierścieni w reżyserii Petera Jacksona. Perfekcja warsztatowa Kalety sprawia, że ten fantastyczny melanż bliski jest realizmu i prawie gotowi jesteśmy uwierzyć, że nasza husaria trafiła nawet do… Mordoru. 

Cieszymy się, że to niezwykle ciekawe malarstwo trafiło do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego z okazji Nocy Muzeów. Obrazy Kalety są też dowodem na popkulturowy potencjał naszego historycznego dziedzictwa, o czym może nie wszyscy dotąd wiedzieliśmy.

Serdecznie zapraszamy

Witold Banach

Dyrektor MuzeumDariusz Kaleta
(Dariuss)  -  znakomity współczesny polski malarz, którego twórczość przeważnie sytuowana jest w ramach tzw. realizmu magicznego. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, w Polsce i wielu krajach Europy. Inicjator i kurator przedsięwzięć i projektów, z zakresu sztuk plastycznych. Dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu. W swojej twórczości  - charakteryzującej się znakomitym warsztatem malarskim -  wielokrotnie odwołuje się m.in. do wielkich polskich twórców: Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego czy Józefa Brandta.

 

Magiczny Lechistan  -  to wystawa składająca się przede wszystkim z dwudziestu obrazów z cyklu pod tym samym tytułem, ale także z kilku dzieł z wcześniejszego cyklu Moja Sarmacja i innych. Niemal wszystkie dzieła wykonane są w konwencji military fantasy. Autor nawiązuje w nich, ikonograficznie i technicznie do tradycji naszego malarstwa historycznego i symbolistycznego, twórczo wplatając w to współczesne polskie odniesienia militarne, a to wszystko wzbogacając jeszcze odniesieniami mitologicznymi. Trudno byłoby we wspólczesnym polskim malarstwie natrafić na twórcę w sposób tak charakterystyczny korzystającego z historii własnego kraju i nadającego jej - w sztuce - nowe ideowe i estetyczne  wartości.

 

" Tam hen, gdzie niebo spotyka się z ziemią, za owym magicznym horyzontem, leży mój Magiczny Lechistan. Kraina wojowników i mitologicznych hybryd. Tam szczęk oręża i ryk bestii, krwawą rosą opada na puklerze zbrojnych. Skrzydła husarii orają niebo, a błysk światła, w lunecie snajpera Gromu, pokazuje wykrzywioną twarz orka. Wszystko już było i wszystko wydarzyć się może. Przeszłość i teraźniejszość zlewają się w ... TU i TERAZ - na płótnie. Dawni i obecni wojownicy walczą ramię w ramię ze Złem - wypełzającym z ich dusz i mroku podświadomości zbiorowej. Tam w Magicznym Lechistanie jest i miejsce dla Ciebie widzu, więc bądź gotów!"

                                                                                                                      Dariusz Kaleta – Dariuss

 

Prezentacja wystawy w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.

Wiedza o mieście i regionieZobacz

Kalendarz

Wrzesień 2022
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30