4.jpg

Sukces Nocy Muzeów

Data publikacji:
Za nami kolejna Noc Muzeum. Cieszymy się, że i tym razem licznie nas Państwo odwiedzili - gościliśmy ponad 400 osób!

Kto był w ostrowskim ratuszu, mógł na własne oczy zobaczyć najnowsze zdobycze muzeum.

- Miło nam jest podzielić się z bardzo dobrą wiadomością - mówił dyrektor muzeum Witold Banach. - Nasze muzeum zakupiło wyjątkowy obraz, który łączy trzech ważnych Artystów związanych z naszym miastem. Przedstawicieli trzech rodzajów aktywności kulturalnej: Krzysztofa Komedę-Trzcińskiego, muzyka jazzowego i kompozytora; Kazimierza Radowicza pisarza, scenarzystę i radiowca; Zdzisława Jurkiewicza, malarza, fotografika, teoretyka sztuki, wykładowcę akademickiego. Razem chodzili do naszego I Liceum Ogólnokształcącego (matura 1950), na rok przed maturą powstał obraz przedstawiający młodego Komedę i Radowicza zasłuchanego w jego muzykę. Namalował go przyszły profesor Politechniki Wrocławskiej.

Obraz jest wyjątkowy nie tylko ze względu na konteksty ostrowskie, ale i technikę wykonania, bo Jurkiewicz zasłynął później jako malarz abstrakcjonista. W 1976 roku został rzeczoznawcą Ministerstwa Kultury i Sztuki w zakresie sztuki współczesnej. W 2011 roku Muzeum Narodowe we Wrocławiu zorganizowało wielką monograficzną wystawę prac profesora Zdzisława Jurkiewicza, a w wydanym na tę okoliczność katalogu pierwszy raz opublikowano reprodukcję obrazu, który właśnie trafił do naszych zbiorów. Prawdopodobnie to jedyny obraz z wizerunkiem Komedy z czasów ostrowskich.

To jednak nie jedyny nowy nabytek, który zaprezentowano premierowo podczas Nocy Muzeów. Muzeum zdobyło bowiem partyturę „Fausta” napisaną i wydrukowaną przez księcia Antoniego Radziwiłła. Właśnie dlatego  w ramach ostrowskiej odsłony Nocy Muzeów zainteresowani mieli możliwość wysłuchania wykładu dr Agnieszki Drożdżewskiej, która jest muzykologiem i zajmuje się twórczością księcia Antoniego.

Partytura "Fausta" to niezwykłe wydawnictwo, które ukazało się w niespełna stu egzemplarzach. Na dodatek znamy nazwiska wszystkich subskrybentów, ponieważ są oni wymienieni. Głównie jest to pruska rodzina królewska. Subskrybenci z Polski to przedstawiciele trzech tylko miast: Warszawy, Wrocławia i Poznania. Już sam ten fakt dowodzi, że mamy do czynienia z wydawnictwem unikatowym.

- Wiemy, że się podobało, bo świadczą o tym wpisy do księgi pamiątkowej - mówi dyrektor muzeum Witold Banach zapraszając na stałe wystawy muzeum oraz na... Noc Muzeów 2025.

Wiedza o mieście i regionieZobacz

Kalendarz

Czerwiec 2024
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30