Blisko setka gości, która skorzystała z zaproszenia Muzeum Miasta Ostrowa do spędzenia w Cafe Muzeum czwartkowego wieczoru, z pewnością nie żałuje swojej decyzji.
To było niezwykłe spootkanie z opowieścią o niezwykłej kobiecie. Ostrowska premiera książki Po Burzy jak ptaki rozlecieliśmy się po świecie… Wspomnienia 1926-2024 autorstwa Ewy Ponińskiej-Konopackiej, córki ostatniego właściciela Ociąża, zgromadziła rekordową widownię. Przysłuchiwała się ona rozmowie profesora dra hab. Jerzego Pietrzaka, redaktora książki, oraz dyrektora muzeum Witolda Banacha, którzy przeprowadzili uczestników spotkania przez jeden z setek epizodycznych wątków powstania warszawskiego.
Ważną częścią spotkania był fragment filmu dokumentalnego poświęconego autorce Wspomnień pt. "Odważna do szaleństwa. Opowieść o mojej mamie".
W trakcie muzealnego wieczoru nie zabrakło też wątków lokalnych związanych z Ociążem. Nic dziwnego. Jerzy Pietrzak jest współautorem książki "Dziedzice, dwory, pałace. Właściciele dóbr rycerskich w powiecie ostrowskim wielkopolskim 1795-1945".
Po oficjalnym zamknięciu czwartkowego spotkania (7 listopada 2024, godz. 18.00) jego uczestnicy jeszcze długo prowadzili rozmowy kuluarowe. Część z nich ze swoimi nowo nabytymi książkami ustawiło się w kolejce do prof. Jerzego Pietrzaka z prośbą o pamiątkowy wpis.
Ewa Anna Krystyna Ponińska-Konopacka
Urodzona 4 maja 1926 roku w Paryżu. Córka hr. Aleksandra Ponińskiego i Anny Rakowskiej. Harcerka, żołnierz AK, uczestniczka powstania warszawskiego, obwód „Żywiciel” (Żoliborz), „dziewczyna odważna do szaleństwa”, odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Po wojnie na emigracji, studiowała historię i socjologię w Irlandii i pedagogikę w Londynie. Nauczycielka w szkołach katolickich na Trynidadzie i w Kanadzie. Mieszka w Ottawie, działa w organizacjach polonijnych, artystka malarka.
W 1954 roku wyszła za Tadeusz Konopackiego (1923 - 2014), także powstańca warszawskiego. Po wojnie pracował jako architekt, był działaczem polonijnym w Kanadzie.