2.jpg

Salonik dawnych mistrzów Ostrowa

Ekspozycja składa się z dwóch części: zbioru obrazów ostrowskich malarzy oraz instrumentów ludowych z kolekcji Tadeusza Czwordona.
W części związanej z malarstwem zgromadzono obrazy malarzy związanych z naszym miastem, bądź przez miejsce urodzenia, bądź choćby czasowo w nim przebywających. I tak zobaczyć tu można artystów tak odległych od siebie jak Stanisław Szembek ze szkoły monachijskiej, Antoni Serbeński po akademii krakowskiej, Stefan Szmaj współzałożyciel  grupy ekspresjonistów poznańskich BUNT, Jerzy Kujawski związany z powojennymi surrealistami francuskimi, ale i Krzysztof Cander, wykładowca uniwersytetu w Toruniu, propagator archaicznej techniki malarskiej - enkaustyki.
W „Saloniku” swoje miejsce odnaleźli również ci malarze, którzy na stałe wpisali sie w krajobraz miasta. Wymienić tu należy: Władysława Kaweckiego, Edwarda Marszałka, Władysława Zuchowskiego, Zenona Kaczmarzyka i Ireneusza Wasielaka.
Drugą część ekspozycji stanowią instrumenty ludowe wykonane na początku XIX/XX w., odnalezione w południowej Wielkopolce. Ukazują tradycję ludowego muzykowania w naszym regionie. Wśród nich na uwagę zasługują XIX-wieczne dudy oraz siesieńki, które służyły do ćwiczeń adeptom sztuki dudziarstwa, a także unikatowe basy kaliskie rozpowszechnione w okolicach Kalisza i Ostrowa. Uzupełnieniem tego zbioru jest zespół piszczałek oraz fabryczne skrzypce, które zostały podwiązane na gryfie, aby wzmocnić dźwięk, by mogły grać w kapeli dudziarskiej. Gratką jest fakt, że prawie wszystkich zebranych instrumentów można posłuchać w kiosku multimedialnym. Nagrań dokonał ostrowski dudziarz Artur Witczak.
W kiosku multimedialnym zawarte są również szersze informacje na temat prezentowanych na wystawie obrazów oraz ich autorów, a także prezentacja poświęcona technikom graficznym wraz z przeglądem prac graficznych znajdujących się w zbiorach Muzeum dzięki organizowanemu od wielu lat Międzynarodowemu Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu.

Wiedza o mieście i regionieZobacz

Kalendarz

Kwiecień 2024
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30