6.jpg

W kuchni Babuni

Jest to wystawa ukazująca fragment życia codziennego mieszkańców dawnego Ostrowa. W sali, zamienionej na kuchnię z lat. 30. ubiegłego wieku można obejrzeć typowe meble, naczynia i sprzęty. Całość aranżacji przypomina o wielofunkcyjności pomieszczenia, w którym koncentrowało się życie rodzinne i towarzyskie.
Kredens mieszczący porcelanę i fajans, stół roboczy, na którym gospodyni za chwilę zacznie zagniatać ciasto, stół do spożywania posiłków, nakryty do świątecznego obiadu – to niektóre elementy z oryginalnego wyposażenia przedwojennej kuchni. Dawna lodówka (ale nie elektryczna), gazowa płyta do gotowania potraw – to elementy nowoczesności wkraczającej do ostrowskiego domu lat międzywojennych. Usytuowana w pobliżu kranu i zlewu umywalnia (miednica, środki higieny osobistej) nawiązuje do standardu większości ówczesnych mieszkań – braku odrębnych pomieszczeń łazienkowych. W kąciku krawieckim stoi nieodzowna w każdym domu maszyna do szycia, są akcesoria do cerowania, haftu, szydełkowania. Miniaturowy komplet mebelków do zabawy oraz dziecięcy wózek sugerują wielopokoleniowy charakter rodziny. O znaczeniu religii w codziennym życiu ówczesnego ostrowianina przypominają przedmioty dewocyjne; kropielniczka umieszczona przy wejściu do kuchni, różaniec, obrazki
Wyodrębniona część spiżarniana zawiera liczne eksponaty związane z gromadzeniem i przechowywaniem zapasów żywności; od butelek i słoików na przetwory, przez beczki i poloniki do solenia i kwaszenia, po sprzęt do wyrobu produktów mlecznych – wirówkę do mleka i mechaniczną maselnicę.
Całość stanowi doskonałą okazję do podróży w przeszłość, do lat dzieciństwa naszych dziadków, poznania historii dnia codziennego - tak zwyczajnej, a tak niezwykłej.

Wiedza o mieście i regionie



Zobacz

Kalendarz

Marzec 2024
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31