Premiera powieści Leo Hirscha

Data publikacji:
W piątek, 23 lutego, Muzeum Miasta Ostrowa zaprasza na premierę książki Leo Hirscha "Eliza Radziwiłł. Młodzieńcza miłość cesarza Wilhelma I".

Najnowsze wydawnictwo muzeum to opowieści o młodzieńczej fascynacji księżniczki Elizy Radziwiłłówny i pruskiego następcy tronu Wilhelma Hochenzollerna (znanego w historii jako cesarz Wilhelm I). W promocyjnym spotkaniu, zaplanowanym na godz. 18.00, weźmie udział tłumaczka książki dr Ewelina Wanke. Wydarzeniu będzie towarzyszyła inauguracja wystawy czasowej „Inspiracje radziwiłłowskie”, na której można obejrzeć nieprezentowane dotąd pamiątki oraz oryginalną ikonografię pałacu antonińskiego.

Osoby, które nie mogą przybyć 23 lutego do ostrowskiego ratusza, zapraszamy do pałacu w Antoninie na spotkanie 1 marca o godz. 18.00.

Leo Hirsch (1903-1943), był synem Hermanna lsraela Hirscha ostrowskiego kupca kolonialnego i jego żony Berthy z domu Selka. W Ostrowie spędził dzieciństwo i lata młodzieńcze, tutaj uczęszczał do gimnazjum. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rodzina Hirschów (podobnie jak większość Żydów w zaborze pruskim) wyjechała do Niemiec. Zamieszkali w Berlinie, gdzie niezwykle utalentowany Leo Hirsch zaczął robić karierę literacką. Pisał powieści, opowiadania, wiersze, zajmował się krytyką literacką i filmową. Znakomicie orientował się w sztuce radiowej, filmie i życiu teatralnym, dla niemieckiej prasy odkrył Franza Kafkę. W swojej twórczości sięgał także po wątki związane z rodzinnymi stronami. Jest autorem powieści Lampion, pierwszej której akcja dzieje się w Ostrowie Wielkopolskim. W 1929 roku opublikował książkę o romansie, którym w latach 20. XIX wieku żyła arystokracja kilku stolic europejskich. Po dojściu nazistów do władzy, Hirschowi i jego żydowskim kolegom uniemożliwiono dalsze publikacje. Pisarzowi nie udało się opuścić Niemiec. Wycieńczony zmarł 6 stycznia 1943 roku w berlińskim szpitalu na oddziale gruźlicy Kilka tygodni później w Auschwitz zamordowano jego żonę, aktorkę Edith Ester Hirsch.

Dr Ewelina Wanke, urodzona w Polsce, od wielu lat mieszka i pracuje w Berlinie. Historyczka, nauczycielka akademicka, tłumaczka, muzealniczka i pedagożka. Autorka wielu publikacji z zakresu historii stosunków polsko-niemieckich w XIX i XX wieku, w tym biografii Ferdynanda księcia Radziwiłła oraz opracowania jego przemówień parlamentarnych z lat 1880-1919. Dwa lata temu podjęła się przetłumaczenia na język polski dzieła żydowskiego pisarza, który prawie połowę swojego krótkiego życia mieszkał w Ostrowie Wielkopolskim.



Wydano z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Wiedza o mieście i regionie



Zobacz

Kalendarz

Maj 2024
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31