4.jpg

Plenerowe

Zapraszamy na naszą najnowszą wystawę plenerową „Deptak dwóch epok”.

Bahnhofstrasse, Kolejowa, Piłsudskiego, Świerczewskiego – takie napisy pojawiały się na tabliczkach nazywających jedną z głównych ulic naszego miasta. Ale bez względu na okoliczności historyczne i polityczne mieszkańcy Ostrowa najczęściej i najchętniej mówili o tym trakcie „ulica Kolejowa”. A tylko miłośnicy historii regionu wiedzą, że przed położeniem linii kolejowej była to ulica Stodołowa.
Kiedy w latach 70. XX wieku zmodernizowano odcinek pomiędzy „Zielonym Rynkiem” a ówczesną ul. PPR-u (czyli obecną wolności), w obieg weszło określenie „deptak”, które stało się niemal nazwą własną. Jednak już kilkadziesiąt lat wcześniej ostrowianie traktowali tę część miasta jako miejsce swobodnego przemieszczania się pieszo, miejsce spacerów, spotkań towarzyskich, randek. Aby się o tym przekonać spójrzmy na pocztówki wydane w początku XX wieku i latach 30., na których liczne grupy przechodniów bezceremonialnie korzystają nie tylko z chodników, ale i jezdni.
Prezentowane na wystawie materiały ikonograficzne powstały przed 1939 rokiem i w okresie PRL-u. Ukazują zmiany w wizerunku i funkcji zabudowy miejskiej. Można np. porównać architekturę domu narożnego Kolejowa/Partyzancka, gdzie na pocz. XX wieku mieściła się gospoda „Pod Błękitnym Jeleniem” a w latach PRL-u Dom Towarowy MHD. Można też sprawdzić co mieściło się niegdyś w obecnej siedzibie Mediateki, albo jak wyglądało otoczenie budynku Poczty.
Udostępnione tu pocztówki i fotografie zostały w większości wyemitowane przez ostrowskich wydawców, m.in. Jadwigę Furmanek, której zakład fotograficzny „Ilona” mieścił się przy Kolejowej 23 (na jednej z plansz widać szyld i gablotki reklamowe firmy).

Zapraszamy na przechadzkę deptakiem dwóch epok.


Scenariusz wystawy: Barbara Jarosz
Opracowanie plastyczne: Karol Kierzynka

Wystawa: Deptak dwóch epok

Wiedza o mieście i regionieZobacz

Kalendarz

Maj 2022
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31