3.jpg

Czuwaj z muzeum

Data publikacji:
W piątek, 15 września 2023 roku, w ostrowskim Muzeum Miasta otwarta została wystawa czasowa „Harcerstwo ostrowskie w zbiorach muzeum. W 50. rocznicę założenia Komisji Historycznej Hufca ZHP Ostrów Wielkopolski”.

Dla wszystkich miłośników historii Ostrowa to niezwykła okoliczność spotkania z pamiątkami, które pozostawiły po sobie pierwsze pokolenia ostrowskich harcerzy. Harcerzy, a nawet skautów - jak przecież mówili o sobie członkowie pierwszego zastępu skautowego, który zdecydował się pracować w oparciu o ideę brytyjskiego generała Roberta Baden-Powella.

Skautowe laski z dowodami potwierdzającymi aktywność ostrowskich członków ruchu skautowego, plakietki i odznaki z zaliczonych imprez, bogato ilustrowane, ręcznie pisane kroniki, zdjęcia z harcerskich wypraw i książki sprzed 100 lat, z których wiedzę o zasadach funkcjonowania badenpowellowskich drużyn czerpały kolejne pokolenia.

Z drugiej stony imponujące sztandary ostrowskich drużyn, które zachowały się w idealnym stanie ukrywane nierzadko z narażeniem życia przez drugą wojnę światową, a potem przez lata radzieckiej okupacji.

Do tego pamiątki osobiste, w tym te dla harcerzy najcenniejsze: podarowane przez ostrowian numerowane krzyże harcerskie z książeczkami harcerskimi potwierdzające przynależność do ZHP przed drugą wojną światową i w pierwszych latach powojennych, gdy naiwnie wierzono, że odrodzone harcerstwo będzie prostym kontynuatorem podjętych jeszcze w czasie pierwszej wojny światowej działań.

Czynna od 15 września wystawa, to pozycja obowiązkowa do zaliczenia nie tylko przez harcerzy - byłych i obecnych - ale także wszystkich, dla których dawny Ostrów i jego tradycje są warte poznania. Po jej zakończeniu harcerskie ślady znów na jakiś czas znikną w muzealnych magazynach: aktualne warunki lokalowe muzeum nie pozwalają bowiem na utrzymanie stałej ekspozycji historii ostrowskiego harcerstwa.

Wystawa potrwa do 12 listopada 2023 roku. Zapraszamy! Wstęp wolny.Fot. Krzysztof Maciejewski

Wiedza o mieście i regionieZobacz

Kalendarz

Czerwiec 2024
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30