Jurij Andruchowycz - Radio Noc

Data publikacji:

Doskonale znany ostrowianom ukraiński artysta Jurij Andruchowycz w niedzielę, 24 września pojawił się w ostrowskim Muzeum Miasta na spotkaniu, którego motywem przewodnim była jego nowa książka "Radio noc".

Andruchowycz, który już po raz czwarty był gościem ostrowskiego muzeum, nie tylko przybliżył uczestnikom spotkania okoliczności powstania książki, ale zapoznał ich także z jej fragmentami. Doskonale władający językiem polskim pisarz przepytany został przez dyrektora muzeum Witolda Banacha m.in. o jego relacje z polskimi tłumaczami.

W czasie rozmowy nie mogło zabraknąć odniesień do dzisiejszej wojennej rzeczywistości Ukrainy. Jak mówił Jurij Andruchowycz, spod jego pióra nie wyjdzie książka na temat aktualnie trwającej wojny. Pisarz zamierza jednak napisać książkę osadzoną w realiach wojny uniwersalnej, która mogłaby toczyć się gdziekolwiek i kiedykolwiek.

Wydawca o powieści „Radio noc"

   W czasie pewnej rewolucji zamaskowany pianista daje koncerty na barykadach. Jest nim Josyp Rotski, klawiszowiec licznych zespołów rockowych i dawny aktor porno. Rewolucja upada, a Rotski ucieka z kraju, tropiony przez reżimowe służby specjalne. Trafia jako muzyk do eleganckiego szwajcarskiego hotelu, a stamtąd wkrótce do więzienia za zamach na dyktatora własnego kraju. Zdobywa zaufanie i przyjaźń współosadzonego miliardera, dzięki któremu odzyskuje wolność, ale nie spokój. Niespodziewanie przytrafia mu się prawdziwa miłość do ekscentrycznej Anime. Razem z nią ucieka przez celą Europę, a towarzyszy im mądry kruk Edgar.
   Pełne zwrotów losy bohatera powieści „Radio Noc" są dla autora pretekstem do zaprezentowania aktualnych wydarzeń politycznych i ich konsekwencji — przemian społecznych, mentalnych. gospodarczych. Jurij Andruchowycz parodiuje mass media, ale też z przenikliwością komentuje najważniejsze współczesne problemy. Historia Rotskiego, na wpół fantastyczna, spleciona jest z licznych (pop)kulturowych i literackich odniesień, których tropienie zachwyci czytelniczki i czytelników.
    A w tle gra jego ulubiona muzyka.
Jurij Andruchowycz (ur. 1960) jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ukraińskich. Prozaik, poeta, eseista, tłumacz i wokalista grupy Bu-Ba-Bu. W Polsce ukazały się tłumaczenia większości jego książek, m.in. powieści: ,,Rekreacje" (1994), ,,Moscoviada" (2000), ,.Perwersja" (2003), ,,Dwanaście kręgów" (2005), ,,Moja Europa". Dwa eseje o Europie zwanej środkową (wspólnie z Andrzejem Stasiukiem 2000), ,,Ostatnie terytorium. Eseje o Ukrainie" (2002), „Diabeł tkwi w serze." (2007) oraz tomy poezji ,,Piosenki dla martwego koguta" (2005), ..Egzotyczno ptaki i rośliny" (2007).
Laureat wielu prestiżowych nagród: Nagrody Herdera (2001), Leipziger Buchpreis zur Europaischen Verstandigung (2006), Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS (2006).


Fot. Krzysztof Maciejewski

Wiedza o mieście i regionieZobacz

Kalendarz

Kwiecień 2024
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30