Wydawca o powieści „Radio noc"
W czasie pewnej rewolucji zamaskowany pianista daje koncerty na barykadach. Jest nim Josyp Rotski, klawiszowiec licznych zespołów rockowych i dawny aktor porno. Rewolucja upada, a Rotski ucieka z kraju, tropiony przez reżimowe służby specjalne. Trafia jako muzyk do eleganckiego szwajcarskiego hotelu, a stamtąd wkrótce do więzienia za zamach na dyktatora własnego kraju. Zdobywa zaufanie i przyjaźń współosadzonego miliardera, dzięki któremu odzyskuje wolność, ale nie spokój. Niespodziewanie przytrafia mu się prawdziwa miłość do ekscentrycznej Anime. Razem z nią ucieka przez celą Europę, a towarzyszy im mądry kruk Edgar.
Pełne zwrotów losy bohatera powieści „Radio Noc" są dla autora pretekstem do zaprezentowania aktualnych wydarzeń politycznych i ich konsekwencji — przemian społecznych, mentalnych. gospodarczych. Jurij Andruchowycz parodiuje mass media, ale też z przenikliwością komentuje najważniejsze współczesne problemy. Historia Rotskiego, na wpół fantastyczna, spleciona jest z licznych (pop)kulturowych i literackich odniesień, których tropienie zachwyci czytelniczki i czytelników.
A w tle gra jego ulubiona muzyka.
Jurij Andruchowycz (ur. 1960) jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ukraińskich. Prozaik, poeta, eseista, tłumacz i wokalista grupy Bu-Ba-Bu. W Polsce ukazały się tłumaczenia większości jego książek, m.in. powieści: ,,Rekreacje" (1994), ,,Moscoviada" (2000), ,.Perwersja" (2003), ,,Dwanaście kręgów" (2005), ,,Moja Europa". Dwa eseje o Europie zwanej środkową (wspólnie z Andrzejem Stasiukiem 2000), ,,Ostatnie terytorium. Eseje o Ukrainie" (2002), „Diabeł tkwi w serze." (2007) oraz tomy poezji ,,Piosenki dla martwego koguta" (2005), ..Egzotyczno ptaki i rośliny" (2007).
Laureat wielu prestiżowych nagród: Nagrody Herdera (2001), Leipziger Buchpreis zur Europaischen Verstandigung (2006), Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS (2006).
Andruchowycz już czwarty raz będzie gościem ostrowskiego muzeum.
___
Fot. Krzysztof MACIEJEWSKI