Bartosz rycerz Wielkiej Polski

Data publikacji:
W środę, 6 grudnia 2023 roku w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego odbyła się ostrowska premiera książki Donaty Dominik-Stawickiej "Bartosz rycerz Wielkiej Polski".

Nie jest to książka wywiedziona z fikcji, lecz oparta na tym, co udało się o tym rycerzu i możnowładcy - zwanym Bartoszem z Obolanowa lub Komińskim - wyłowić z otchłani dziejów - mówi o bohaterze swojej pracy Donata Dominik-Stawicka dodając, że postać Bartosza z Odolanowa od dawna zawładnęła jej wyobraźnią.

Bartosz z Wezenborga, który cieszył się poparciem i uznaniem Kazimierza Wielkiego, którt popadł w niełaskę jego siostry Elżbiety Łokietkówny i jej syna Ludwika Węgierskiego, a następnie pozyskał szacunek króla Władysława Jagiełły, to w powieści osoba z krwi i kości, przedstawiona zgodnie z przekazem współczesnych źródeł -  zapewnia w "Posłowiu patrona" prof. dr hab. Tomasz Jasiński. - Warto razem z nim przeżyć najciekawsze dzieje Polski w drugiej połowie i końcu XIV wieku.

Donata Dominik-Stawicka - doktor nauk humanistycznych, prozaik, scenarzystka, pasjonatka historii i historii architektury. Autorka m.in. Romantyczne dziedzictwo Północy w twórczości Juliusz Słowackiego, Nad nami orzeł biały, Powrót Błękitnej Armii. Przystanek Ostrów.

Nowa książka Donaty Dominik-Stawickiej dostępna jest w muzealnym kiosku.

_________

Fot. Marian F. Nowak, Jagoda Kowalczyk

Wiedza o mieście i regionieZobacz

Kalendarz

Luty 2024
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29