Inspiracje radziwiłłowskie

Data publikacji:

W ostrowskim Muzeum Miasta, w Café Muzeum obejrzeć można wystawę czasową "Inspiracje radziwiłłowskie", która przygotowana została specjalnie na spotkanie z Eweliną Wanke - tłumaczką powieści Leo Hirscha "Eliza Radziwiłł. Młodzieńcza miłość cesarza Wilhelma I".

- „Inspiracje radziwiłłowskie” to chociaż skromna, ale bardzo ciekawa wystawa - mówi dyrektor ostrowskiego muzeum Witold Banach. - Znaleźć można na niej nieprezentowane dotąd pamiątki oraz oryginalną ikonografię pałacu antonińskiego.

W muzealnych gablotach obejrzeć można m.in. siedziby Radziwiłłów,w tym pałac w Berlinie, dokumenty i fotografie z czasów księcia Michała, ostatniego ordynata w Przygodzicach, książki inspirowane historią romansu Elizy i Wilhelma (także niemieckie wydanie powieści Leo Hirscha z 1929 roku) oraz wyemitowane przez Muzeum Miasta Ostrowa medale pamiątkowe, na których umieszczono rodowy herb Radziwiłłów - Trąby.

Ważnym elementem porządkującym jest drzewo genealogiczne rozpisujące berlińsko-antonińską linię Radziwiłłów. Nie mogło zabraknąć też wizerunków głównych bohaterów dramatu: Wilhelma Hohenzollerna i Elizy Radziwiłłówny oraz widoków pałacyku myśliwskiego w Antoninie.
W ramach projektu wspieranego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Muzeum Miasta przygotowało także wystawę plenerową o tej samej nazwie.

Wiedza o mieście i regionieZobacz

Kalendarz

Kwiecień 2024
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30