Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, Muzeum Miasta Ostrowa obchodziło z literackim gościem. We wtorek, 23 kwietnia 2024, w Café Muzeum pojawił się Maciej Hen.
Maciej Hen (rocznik 1955) to absolwent wydziału operatorskiego łódzkiej PWSFTviT. Pracował jako operator filmowy, scenarzysta, fotograf, tłumacz, reżyser filmów dokumentalnych i dziennikarz. Bywał też muzykiem rockowym, a czasem nawet aktorem. Ostatecznie, jak jego ojciec Józef Hen, został literatem.
Debiutował w 2004 roku, w wieku 50 lat, powieścią Według niej, którą opublikował pod pseudonimem Maciej Nawariak. Jak sam przyznał podczas ostrowskiego spotkania, długo szukał swojej drogi. Ostatecznie rozstał się z muzyką, bo czuł, że są lepsi od niego. Z tego samego powodu rozstał się z filmem. Jak się później miało okazać, to były dobre decyzje. Debiutancka powieść Według niej w 2022 roku ukazała się po tytułem Accrding To Her w tłumaczeniu na język angielski.
W 2015 roku Maciej Hen już pod własnym nazwiskiem, opublikował powieść „Solfatara”. To za nią otrzymał Nagrodę im. Witolda Gombrowicza. Książka ta znalazła się także w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.
Już cztery lata później ukazała się jego trzecia powieść Deutsch dla średnio zaawansowanych, a w 2021 eseistyczno-reportażowa Beatlesi w Polsce.
W roku 2023 Maciej Hen oddał w ręce czytelnik powieść Segretario, której akcja osadzona została w niezwykle barwnym Krakowie końca XV wieku. To właśnie tej ostatniej pozycji poświęcona została większa część・spotkania. Trudno się dziwić, bo literacki Ostrów ciągle żyje historyczną powieścią Donaty Dominik-Stawickiej Bartosz rycerz Wielkiej Polski. Dopytywany m.in. o warsztat i materiały źródłowe, gość ostrowskiego muzeum przyznał, że pisał zgodnie z zasadą: co zostało historycznie potwierdzone, nie może zostać zmienione. Efekt? Pojawiające się w czasie pisania fakty i informacje zmusiły Macieja Hena do przebudowy książki i dostosowania fabuły do historycznych realiów.
Podczas spotkania z Maciejem Henem nie można było uciec od tematu rodzinnych relacji pisarskich z
ojcem gościa muzeum, Józefem Henem, który w listopadzie skończył sto lat.
Jeszcze długo po oficjalnym zakończeniu spotkania Maciej Hen przy stoliku w Café Muzeum dzielił się z uczestnikami wieczoru opowieściami o swojej przygodzie z literaturą podpisując swoje książki.
Kilka z nich (z autografem autora) dostępnych jest w naszym muzealnym kiosku.